اخبار داغ اینترنتی


فال حافظ شب یلدا

فال حافظ شب یلدا را به اشتراک بگذارید

به فال حافظ شب یلدا از 1 تا 5 امتیاز دهید
(212 نفر با میانگین: 3٫94 از 5)

hafez-omen

مشهور است که امروز در خانهٔ هر ایرانی یک دیوان حافظ یافت می‌شود. ایرانیان طبق رسوم قدیمی خود در روزهای عید ملی یا مذهبی نظیر نوروز بر سر سفره هفت سین، و یا شب یلدا، با کتاب حافظ فال می‌گیرند. برای این کار، یک نفر از بزرگان خانواده یا کسی که بتواند شعر را به خوبی بخواند یا کسی که دیگران معتقدند به اصطلاح خوب فال می‌گیرد ابتدا نیت می‌کند، یعنی در دل آرزویی می‌کند. سپس به طور تصادفی صفحه‌ای را از کتاب حافظ می‌گشاید و با صدای بلند شروع به خواندن می‌کند. کسانی که ایمان مذهبی داشته باشند هنگام فال گرفتن فاتحهای می‌خوانند و سپس کتاب حافظ را می‌بوسند، آنگاه با ذکر اورادی آن را می‌گشایند و فال خود را می‌خوانند.

فال حافظ شیرازی مخصوص شب یلدا

ابتدا نيت كنيد
سپس براي شادي روح حضرت حافظ يك صلوات بفرستيد

ای حافظ شیرازی! تو محرم هر رازی!
تو را به خدا و به شاخ نباتت قسم می دهم
که هر چه صلاح و مصلحت می بینی برایم آشکار و
آرزوی مرا براورده سازی.  

حالا بروی عکس زیر کلیک کنید.

 

فال حافظ

زندگی نامه حافظ:

خواجه شمس‌الدین محمد بن بهاءالدّین حافظ شیرازی (حدود ۷۲۷ – ۷۹۲ هجری قمری برابر با ۷۰۶ – ۷۶۹ هجری شمسی)، شاعر بزرگ سدهٔ هشتم ایران (برابر قرن چهاردهم میلادی) و یکی از سخنوران نامی جهان است. بیش‌تر شعرهای حافظ غزل هستند که به‌ غزلیات حافظ شهرت دارند. گرایش حافظ به شیوهٔ سخن‌پردازی خواجوی کرمانی و شباهت شیوهٔ سخنش با او مشهور است. او از مهم‌ترین تأثیرگذاران بر شاعران پس از خود شناخته می‌شود.

اطلاعات چندانی از خانواده و اجداد خواجه حافظ در دست نیست و ظاهراً پدرش بهاءالدین نام داشته و مادرش نیز اهل کازرون بوده‌است. در اشعار حافظ که می‌تواند یگانه منبع موثّق زندگی او باشد اشارات اندکی از زندگی شخصی و خصوصی او یافت می‌شود. آنچه از فحوای تذکره‌ها به دست می‌آید بیشتر افسانه‌هایی است که از این شخصیّت در ذهن عوام ساخته و پرداخته شده‌است. با این همه آنچه با تکیه به اشارات دیوان او و برخی منابع معتبر قابل بیان است آن است که حافظ در خانواده‌ای از نظر مالی در حد متوسط جامعه زمان خویش متولد شده‌است. (با این حساب که کسب علم و دانش در آن زمان اصولاً مربوط به خانواده‌های مرفه و بعضاً متوسط جامعه بوده‌است). در نوجوانی قرآن را با چهارده روایت آن از بر کرده و از همین رو به حافظ ملقب گشته‌است.

در دوران امارت شاه شیخ ابواسحاق (متوفای ۷۵۸ ق) به دربار راه پیدا کرده و احتمالاً شغل دیوانی پیشه کرده‌است. علاوه بر شاه ابواسحاق در دربار شاهان آل مظفر شامل شاه شیخ مبارزالدین، شاه شجاع، شاه منصور و شاه یحیی نیز راه داشته‌است.

شاعری پیشه اصلی حافظ نبوده و امرار معاش او از طریق شغلی دیگر (احتمالاً دیوانی) تأمین می‌شده‌است. در این خصوص نیز اشارات متعددی در دیوان او وجود دارد که بیان کننده اتکای او به شغلی جدای از شاعری است، از جمله در تعدادی از این اشارات به درخواست وظیفه (حقوق و مستمری) اشاره دارد. دربارهٔ سال دقیق تولد او بین مورخین و حافظ‌شناسان اختلاف نظر وجود دارد و آنچه مسلم است ولادت او در اوایل قرن هشتم هجری و بعد از ۷۱۰ واقع شده و به گمان غالب بین ۷۲۰ تا ۷۲۹ ق روی داده‌است.

در مورد سال درگذشت او اختلاف کمتری بین مورخان دیده می‌شود و به نظر اغلب آنان ۷۹۲ ق است. از جمله در کتاب مجمل فصیحی نوشته فصیح خوافی (متولد ۷۷۷ ق) که معاصر حافظ بوده و همچنین نفحات الانس تألیف جامی (متولد ۸۱۷ ق) به‌صراحت این تاریخ به‌عنوان سال درگذشت خواجه قید شده‌است. محل تولد او شیراز بوده و در همان شهر نیز روی در نقاب خاک کشیده‌است.

روایت است هنگامی که قصد دفن حافظ را داشتند، عده‌ای از متعصبان با استناد به اشعار حافظ دربارهٔ می‌گساری با دفن وی به شیوهٔ مسلمانان مخالف بودند و در مقابل عدهٔ دیگر وی را فردی مسلمان و معتقد می‌دانستند. قرار شد که از دیوان حافظ فالی بگیرند که این بیت آمد: قدم دریغ مدار از جنازهٔ حافظ که گرچه غرق گناه است، می‌رود به بهشت

این شعر در بدخواهان شاعر تأثیر بسیاری می‌کند و همه را خاموش می‌کند.

آرامگاه حافظ شیرازی

آرامگاه حافظ در شهر شیراز و در منطقهٔ حافظیّه در فضایی آکنده از عطر و زیبایی گل‌های جان‌پرور، درآمیخته با شور اشعار خواجه، واقع شده‌است. امروزه این مکان یکی از جاذبه‌های مهمّ گردشگری به شمار می‌رود و بسیاری از مشتاقان شعر و اندیشه‌ حافظ را از اطراف جهان به این مکان می‌کشاند.

آرامگاه حافظ

در زبان اغلب مردم ایران، رفتن به حافظیّه معادل با زیارت آرامگاه حافظ گردیده‌است. اصطلاح زیارت که بیشتر برای اماکن مقدّسی نظیر کعبه و بارگاه امامان به‌کار می‌رود، به‌خوبی نشان‌گر آن است که حافظ چه چهرهٔ مقدّسی نزد ایرانیان دارد. برخی از معتقدان به آیین‌های مذهبی و اسلامی، رفتن به آرامگاه او را با آداب و رسوم مذهبی همراه می‌کنند. از جمله با وضو به آنجا می‌روند و در کنار آرامگاه حافظ به نشان احترام، کفش خود را از پای بیرون می‌آورند. سایر دل‌باختگان حافظ نیز به این مکان به‌عنوان سمبلی از عشق راستین و نمادی از رندی عارفانه با دیدهٔ احترام می‌نگرند.


فال عشق


فال عطسه


 

90 دیدگاه

 1. ebrahim arshadi

  01/05/1391, 07:44 ب.ظ

  ta key beh tamanayeh vesaleh to yeganeh ashkam shavad chon seyl ravaneh hafeza tabeh key sabr konam va paydari konam dar maramam akhar sabreh adami ham nahayti darad va labrizam : labrizam kon az eshgh keh digar tagaty dar janam namandeh

  پاسخ دادن
 2. مهدی ن

  04/17/1391, 00:01 ق.ظ

  مرسی.فقط خدا کنه درست باشه.هرکی این مطلبو خوند برای اینکه به عشقم برسم.1صلوات بفرسته

  پاسخ دادن
 3. مریم **

  06/13/1391, 11:04 ق.ظ

  عااااالی بووووود همه چیزش راست بود انگار حافظ از دل من خبر داشت خیلی کمکم کرد ممنون

  پاسخ دادن
 4. نفسسسسسسسسسسسسسسسسسس

  11/05/1391, 02:31 ب.ظ

  جلل خالق اجب فالی بود واقعا درست بود مرسیییییییییییییییییییییییییییییییییی

  پاسخ دادن
 5. خاک توسر کننده

  08/03/1392, 01:47 ب.ظ

  خاک توسرتون و…………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

  پاسخ دادن
 6. یکی

  09/04/1392, 09:13 ب.ظ

  واقعا که این فال حافظی که کنار صفحه گذاشتین به درد مفت هم نمیخوره
  اصلا کار نمیکنه
  اههههههههههه

  پاسخ دادن
 7. امیرکیان

  12/04/1392, 03:32 ق.ظ

  خیلی برام جالبه که بدانم این فالهابراساس تفکرچه کسی ودرمدت چندسال نوشته شده سپاسگزار شما مخدومی علی

  پاسخ دادن
 8. ali

  12/18/1392, 06:34 ق.ظ

  من اول بخدا بعدبه خودم متکی هستم ولی درکناراین دو مقوله یه ایتمی که امیدو دوچندان کنه لازم یه بخش از اون ایتم همین فال حافظه (حیف اینجا جاش نیست که دلایلموثابت کنم)باعرض پوزش

  پاسخ دادن
  • دلشکسته

   01/20/1393, 05:10 ب.ظ

   خودم خواستگار داشتم فال حافظ همچین خوب در نیامد قران همش میگفت پرهیز کن وواقعا هم حر حافظ شدوقران

   پاسخ دادن
 9. ali

  02/02/1393, 05:15 ق.ظ

  باسلام به تمام دوستان خوبم ،چراوقتی فال میگیریم اگه خوب بیادقبولش میکنیم امابرعکسش را نمی پسندیم لطف کنیدبادلایل منطقی نظربدید (باتشکروآرزوی سرافرازی برای همه شما)

  پاسخ دادن
  • سحر18

   06/07/1393, 09:24 ب.ظ

   سلام…….چون ما انسان هافقط به دنبال خوشبختي وموفقيت هستيم..وبه حدمعيني قانع نيستيم….اماگاهي اوقات شكست هاياناملايمات زندگي درس هاي خوبي رابه مامي آموزند..وهميشه چيزهاي خوب رادوست داريم..چون خداخوبي هارادوست دارد……..اين نظرمن بود….موفق باشي

   پاسخ دادن
 10. ali

  02/02/1393, 05:20 ق.ظ

  خوشبختانه فال امروزم عالی بودونتیجه ش. عالیتر.امیدوارم همیشه برای شمادوستان هم فال خوب بیاد

  پاسخ دادن
 11. لیندا

  09/25/1393, 08:50 ب.ظ

  عااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااالی 🙂

  پاسخ دادن
  • Baran

   08/28/1394, 04:41 ب.ظ

   من برعکس شما خیلی خوب اومده راستی یه چیزی بگم اگه بهش اعتقاد داری همون اتفاق برات میفته اگه نداری که دیگه هیچی

   پاسخ دادن

ارسال دیدگاه

(*) لازم، ایمیل شما منتشر نخواهد شد